Retro styl je starý, ale moderní | xBarvy

Retro styl je starý, ale moderní

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 31.08.2021

Být "retro" je v módě. Po molech se promenádují modelky v nejnovějším retro oblečení. Interiér nám zdobí retro doplňky a mnozí z nás inklinují k retro stylu až na tolik, že celý interiér je zařízen v retro stylu. Takže, i když je retro styl starý, je stále moderní.

Obecně za retro styl považujeme styl z let minulých, ale nejvíce se přiklání k 50. až 70. letům. Retro je opakem fádnosti a nudy, je kombinací různých výrazných barev, čím více barevnější, tím více jste retro. Výběr barev je jen na vás, dominantními barvami jsou hořčicově-žlutá, růžová, avokádový-zelená, červená, oranžová a samozřejmě hnědá. Chcete si zařídit interiér v retro stylu? Přečtěte si náš článek a vypusťte fantazii z uzdy.

undefined

Dejte stěnám život

V retro stylu žádná stěna nezůstane fádní, totiž nejen retro doplňky, ale i retro interiér jako takový musí na první pohled zaujmout. Stěny vás musí doslova ohromit svou barevností a energičností. Pokud tedy milujete retro, nebojte se experimentovat a na stěny klidně naneste i výraznější odstíny, jakými jsou např. M316 Tomato nebo K336 Sweet.

V případě, že by byly pro vás tyto odstíny přece jen příliš výrazné, ale chtěli byste zachovat typického retro ducha, tak potom zvolte hořčicově-žluté odstíny K311 Juice nebo K398 Emperor. Pokud i tyto budou na vás příliš "silná káva" a spíše hledáte barevné, ale jemné retro vzory, tak si zkuste na stěny namalovat šachovnici nebo jiné geometrické tvary v odstínech X425 Blueberry milk, N388 Wasabi. Samozřejmě, můžete použít i již zmíněné výrazně barevné odstíny. Je důležité, aby to bylo retro dle vašeho gusta.

undefined

Při malování interiéru doporučujeme barvy z řady Optiva. K dispozici jsou tři:

• Optiva 3 Ceramic Super Matt - omyvatelná barva, vytváří hluboký matný efekt

• Optiva 5 Matt - omyvatelná barva, vytváří matný efekt

• Optiva 20 Semi Matt - omyvatelná barva, vytváří polomatný efekt

Retro nábytek a doplňky

Stejně jako stěny, i retro nábytek je proveden v odvážných a veselých odstínech. Každý prvek má svůj vlastní charakter a zároveň doplňuje celý interiér. Charakteristické rysy retro nábytku jsou oblé tvary, různorodost a odlišnost, např. křeslo v obýváku vůbec nemusí ladit k pohovce. Retro spojuje kov se dřevem, kovový stůl a židle v kuchyni zvýrazní dřevěnou podlahu. I přesto, že dnes si můžete koupit zcela nový retro nábytek, vyzkoušejte si zrenovovat ten starý. Stačí už ošoupané dřevěné židle obrousit a natřít nejprve základní barvou Feelings Furniture Primer a následně barvou Feelings Furniture Paint v tmavě hnědém odstínu S468 Star anise a nejenže máte židle krásně zrenovované, ale zároveň tímto odstínem zaměříte pozornost na barevnost interiéru.

undefined

V interiéru nechybí květiny a vzorované koberce, tzv. běhouny. Vzory nejsou jen na stěnách či kobercích, ale i na dekoracích, lampách či polštářích. A jaké vzory? Trojúhelníky, kruhy, kostky, květiny, to vše je retro. Pokud jste odstíny hořčicově-žluté barvy při malování stěn a stropů vynechali, rozhodně tyto odstíny nevynechejte při zařizování a dekorování interiéru. Horčičně-žlutý gauč při fialových stěnách se bude nádherně vyjímat, a když ne gauč, tak alespoň polštářky či malé dekorace.

TIP: „Běhouny“ jsou typické retro koberce rozložené na dřevěné podlaze. O dřevěnou podlahu je třeba se starat, a proto ji doporučujeme ošetřit lakem např. Parketti Ässä 50 (pokud je třeba, ještě před lakováním podlahu přebruste). Pokud by vám odstín dřevěné podlahy nevyhovoval, před lakováním naneste mořidlo Pirtti. Mořidlo lze natónovat do požadovaného odstínu. Stačí si jen vybrat.

Všechny zmiňované odstíny najdete ve vzorníku Feel the colour. Barevné odstíny zobrazené na monitoru nebo displeji jsou pouze orientační a zkreslené. Pořiďte si tištěný vzorník v našem e-shopu.

Prodejna
Poděbradská 1020/30
190 00 Praha 9
Copyright © 2022, xbarvy.cz