Vytvořte si harmonické bydlení v toskánském stylu | xBarvy

Vytvořte si harmonické bydlení v toskánském stylu

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 31.08.2021

Toskánsko je výraz v současnosti stále více zmiňovaný a skloňovaný. Není se čemu divit, vždyť tato část Itálie je nádherným uměleckým výtvorem přírody. Mnozí významní malíři našli inspiraci pro svoji tvorbu právě na toskánském venkově, kde je zlákaly lány slunečnic a vinic protkané olivovníky či cypřišové stromořadí.

Je vaším snem návštěva Toskánska nebo jste tam již byli a chtěli byste si vytvořit kouzelné Toskánsko ve vašem příbytku? Tak tento článek je právě pro vás. Vytvořte si idylické bydlení v toskánském stylu a mějte italskou dovolenou každý den.

Harmonické odstíny přírody

Možná právě harmonická barevnost tohoto stylu je pro naše oči magnetem, zklidňuje duši a navozuje příjemnou atmosféru hřejivého domova. Tento styl vychází z teplých odstínů barev Země a přírody. V toskánském příbytku vládnou teplé zemité odstíny, dominantní je hnědá barva ať už v bledší (N484 Shiitake) nebo v tmavším (L462 Sacher) provedení. Hnědou nádherně doplňují odstíny žluté (S302 Grapefruit), hnědo oranžové (K408 Lentil), cihlově či terakotové barvy (N405 Terracotta). Kombinace těchto barev doslova hřeje na duši a je balzámem pro oči. Chcete-li trošku zpestřit zmiňované odstíny ale zároveň stále zůstat duchem v Toskánsku, nakombinujte je s olivově zelenou (S385 Greenhouse), která zas bude připomínat olivovníky a toskánské stromořadí krásných cypřišů.

Stěny a stropy

Nebojte se stěny obarvit. I v Toskánsku obvykle nad bílými smutnými stěnami převládají stěny zahaleny do odstínů jemné okrové, hořčičné, hnědé či hnědočervené. Doporučujeme použít barvu Feelings Interior Paint nebo antialergickou barvu Optiva 3 Ceramic Super Matt. Obě barvy jsou tonovatelné do široké škály odstínů (a tedy i do těch "toskánských"), jsou omyvatelné a mají hluboko matný efekt, který toskánský styl o to víc zvýrazní.

Oblíbené jsou i různé aplikace dekorativních omítek, které navozují časy dávno minulé. Pod kvalitní značkou Tikkurila máme k dispozici jemnozrnnou omítku Tunto Hieno, která vytváří hladký povrch nebo hrubozrnnou omítku Tunto Karhea, která vytváří povrch s hrubším zrnem. Obě se dají aplikovat i na stropy.

Typickým prvkem jsou "cihlové zdi", které dodávají interiéru vzdušnost a venkovský ráz. Nebojte se cihly odhalit na jedné ze stěn ať už v kuchyni, obývacím pokoji, koupelně nebo v ložnici. Pokud preferujte kámen nad cihlami, tak směle do toho, kámen na stěnách v interiéru je překrásný. Pokud jde o strop, v tomto stylu nesmí chybět dřevěné trámy ať už pravé nebo falešné. Dokonalou kombinací je cihlový strop s dřevěnými trámy.

Podlahy

I podlaha má přírodní charakter. Teplo domova výborně dotvoří stará dřevěná palubovka, kterou můžete zútulnit malými koberečky - "běhouny". Pokud se chcete vyhnout dřevěné podlaze, tak potom sáhněte po dlažbě v hnědých a cihlových odstínech. 

Zařízení a doplňky

Tento styl v sobě spojuje venkov s antickými prvky a tato kombinace se odráží v zařízení a samotných doplňcích. Prostor zařizujte jednoduchým a zároveň elegantním nábytkem ze dřeva. Zatímco v obýváku se bude úžasně vyjímat krb obložený kamenem nebo cihlou, v kuchyni skvěle zapasuje ostrůvek s širokým prostorem pro vaření a pánve zavěšené na stěně.

Koupelnu vybavte vanou na nožičkách, samostatně stojícím umyvadlem nebo položeným na dřevěné desce a klasické pákové baterie zaměňte za baterie s kohouty. Skvělými doplňky jsou tlusté a dlouhé závěsy, obrazy, krajkové ubrusy, malovaná keramika, živé květiny a kovové prvky v měděném nebo ve zlatém provedení. Avšak samozřejmě všeho jen s mírou. Dekorujte interiér tak, aby zůstal stále vzdušný a harmonický.

TIP: Vytvořte si výjimečné stěny, které dokonale pasují do toskánském stylu bydlení. Nejdříve naneste na stěny Feelings Interior Paint Y396. Nechte zaschnout. Aplikujte Tunto Hieno Y396. Dokud je ještě povrch mokrý, špachtlí zjemněte povrch křížovými pohyby. Nechte vyschnout. Aplikujte Tunto Hieno a špachtlí rozetřete omítku podél směrem ven. Na závěr, když povrch zaschne ošetřete ho lakem Kiva 30.

Všechny zmiňované odstíny najdete ve vzorníku FEEL THE COLOUR. Barevné odstíny zobrazené na monitoru nebo displeji jsou pouze orientační a zkreslené. Pořiďte si tištěný vzorník v našem e-shopu.

Prodejna
Poděbradská 1020/30
190 00 Praha 9
Copyright © 2022, xbarvy.cz