Shabby chic nebo elegance poznamenána časem | xBarvy

Shabby chic nebo elegance poznamenána časem

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 27.08.2021

Nedbalý a přitom elegantní. Jemný a zasněný. I takový je Shabby Chic, který se řadí mezi jeden z nejpopulárnějších interiérových stylů.

Shabby Chic je směsí několika stylů. Nese v sobě prvky provensálu, vintage i venkovského stylu. Vyznačuje se množstvím svíček, polštářů, květinovými motivy, pastelovými barvami a omšelým nábytkem.

undefined

Zařídit svůj domov do tohoto stylu je mnohem jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Neexistují zde žádné striktní pravidla jako u jiných stylů. Nejde zde o dokonalost, ale o radost ze života a obklopení se krásou. Stačí tak jen popustit uzdu své fantazii a věřit svému instinktu. Nezapomeňte však, že i když jde při tomto stylu o jakousi nedbalost, jednotlivé prvky k sobě musí esteticky pasovat. Při zařizování netvoříte kýč ale nostalgii, krásu.

Neutrální odstíny stěn

Shabby Chic je vhodný pro jakoukoliv místnost. Jelikož dekorace a textil při Shabby Chic bývají často pokryté různými vzory a barvami, místnost třeba zharmonizovat, uklidnit. Docílíte to světlými odstíny stěn. Základem je samozřejmě bílá. Sáhnout můžete například po barvě Dream White . Díky nejnovější výrobní technologii "Special White Tiles" si stěny s ní natřené zachovají dokonalou bílou barvu po dlouhou dobu, a to bez žloutnutí nebo šedivění pod vlivem UV záření.

Pokud se obáváte, že by bílé stěny působily fádní, nemusíte. Bílá má množství různých odstínů, které do vašeho domova přinesou svěžest a čistotu. Váš interiér rozjasní například zářivý odstín jako sníh V503 Winter nebo jemně zažloutlý F390 Horseradish.

undefined

Nemusíte však zůstat jen u bílé. Mezi nejoblíbenější odstíny Shabby Chic patří například pudrově růžové (F336 Marshmallow), meruňková (G405 Bast) nebo fialková (G342 Marilyn). Jejich kombinací s bílou docílíte hezký interiér, který působí kouzelně.

Oh la la, ten nábytek!

Typickými barvami na nábytku Shabby chic jsou jemné odstíny jako růžová, bleděmodrá, světle nachová, šedá, béžová a bílá. Nábytek může být moderní, ale zkombinovat jej můžete také s nějakým pokladem z bazaru, případně se starým nábytkem od vaší babičky. Právě kombinace takových prvků z vašeho domova vytvoří charismatický prostor.

Pokud jste našli vhodný nábytek, máte šikovné ruce a chuť něco vytvořit, poradíme vám, jak z něj vytvoříte originální kousek. Nejjednodušším způsobem, jak dosáhnout krásný křídový povrch na nábytku je sáhnout po sprejích na nábytek Maston. FURNITURE CHALK spraypaint je tixotropní hluboce matná vodou ředitelná křídová alkydová barva. Její velkou výhodou je, že je zcela bez zápachu a je možné ji použít v interiéru. Nátěr rychle schne a na úplné překrytí povrchu je potřeba pouze jedna vrstva. Po aplikaci je povrch hedvábně hladký a ultra matný. Vybrat si můžete z odstínů antická bílá, holubově šedá matně zelená.

undefined

Povrch nábytku nejprve přebruste smirkem a následně očistěte od prachu. Sprejem, ve vámi zvoleném odstínu, aplikujte jednu vrstvu barvy. Po 2 až 3 hodinách můžete povrch jemně pře šmirglujte, abyste dosáhli ošoupaný efekt. Na pár místech můžete při broušení zajet až do dřeva. A ta – dá, váš nábytek je Shabla chic!

Pro zvýšení ochrany proti opotřebení použijte sprej Furniture Chalk Clear Coat .

Prodejna
Poděbradská 1020/30
190 00 Praha 9
Copyright © 2022, xbarvy.cz