Rustikální styl - domov, kde vládne dřevo | xBarvy

Rustikální styl - domov, kde vládne dřevo

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 31.08.2021

Láka Vás venkov, imponuje vám jednoduchost a přírodní materiály jsou Vám blízké? V tom případě si zařiďte Váš domov v rustikálním style a budete se v něm cítit jako ryby ve vodě. Rustikální styl je přirozený, jednoduchý a přírodní a tak nádherně autentický. 

Tento styl čerpá inspiraci z venkova, ale není staromódní. Snaží se spojit kouzlo starého a moderního. Je přírodní a zároveň nadčasový. Celý interiér, už na prvý pohled působí příjemně a je laděný v přírodních odstínech, jako jsou bíla, šedá no a hlavně hnědá (a všechny její odstíny). Dominantou toho kouzelného domova, který nám evokuje prázdniny na venkově, je dřev. Proto pokud není dřevo vaším oblíbeným materiálem, je pravděpodobné že rustikální styl není pro Vás. Pokud si však domů neumíte bez dřeva představit, rustikální styl vám dokonale padne.

Rustikální interiér

Stěny a stropy v rustikálním stylu jsou obvykle čistě bílé barvy. Bílá barva upozorní na dřevěný nábytek a doplňky. Pokud byste chtěli přece jen trošku barevnější stěny, sáhněte po jemně béžovém odstínu G459 Halva nebo bledě šedém odstínu H495 Tuft. Pokud byste chtěli o něco tmavší odstín a zároveň zajímavější interiér, vyzkoušejte S484 Conglomerate nanést jen na jednu ze stěn. Jelikož rustikální styl spíše preferuje matné barvy než lesklé, doporučujeme na malování použít barvu Optiva 3 Ceramic Super Matt, která vytváří hluboce matný povrch, a kromě toho je omyvatelná a doporučená i pro alergiky.

Pokud rustikální podlaha, tak jednoznačné dřevěná. Pokud je zašlá, opotřebovaná, o to víc rustikálněji bude působit. Pokud byste ji chtěli přece jen trošku zrenovovat, stačí ji přebrousit v případě potřeby nanést mořidlo, a hlavně ošetřit lakem, který ji ochrání před budoucím poškozením. Při lakování doporučujeme nanést polo matný lak Unica Super 20.

Rustikální nábytek a dekorace

V rustikálním stylu doslova vládne dřevo. Nábytek jako např. stůl, židle, police, skříňky jsou ze surového masivního dřeva. Jeho nedokonalosti, suk, prasklinky jsou přiznány. Nechte přírodní krásu dřeva vyniknout a ve vašem domově zazářit. Pokud byste ho přece jen chtěli ozvláštnit, upřednostněte mořidlo před krycí barvou. Mořidlo zachová krásnou strukturu dřeva, a to je to, co dělá dřevo krásným. Pokud se i přesto rozhodnete pro barvu, doporučujeme krycí barvu Feelings Furniture Paint natónovat do hnědého odstínu (jako např. L487 Mole, M476 Rooibos, L462 Sacher).

Nábytek by měl být pohodlný, masivní a funkční. V obýváku skvěle zapasuje velký kožený pohodlný gauč se stejně pohodlnými křesly. Kuchyně sestává z dřevěných masivních skříněk a dřevěných otevřených polic. I koupelna umí být nádherně rustikální. Co takhle masivní vana, kamenná umyvadla a ručníky naskládané v proutěném košíku? Zkuste prozkoumat sklep nebo půdu na chatě, jestli tam nenajdete dekorace malované ornamenty nebo patinované dekorace. Skvělými dekoračními prvky jsou předměty z kamene a keramiky. Dekorace si můžete vyrobit i sami, stačí naplnit bavlněné kapsy bylinkami, provázat jejich jutovým provázkem a položit na otevřené police. Vše co je z přírodních zdrojů, jakými jsou len, bavlna, vlna bude také autentickou dekorací.

TIP: Namalujte si dřevo na stěnu. Za pomoci šablony se vzorem dřeva si nanesete na stěnu omítku Tunto Hieno, po zaschnutí nanesete barvu Optiva 3 Ceramic a na závěr dekorační barvu Feelings Effect Finish, kterou jemně vytřete houbou.

Všechny zmiňované odstíny najdete ve vzorníku FEEL THE COLOUR. Barevné odstíny zobrazené na monitoru nebo displeji jsou pouze orientační a zkreslené. Pořiďte si tištěný vzorník v našem e-shopu.

Prodejna
Poděbradská 1020/30
190 00 Praha 9
Copyright © 2022, xbarvy.cz