Skandinávsky "lagom" styl | xBarvy

Skandinávsky "lagom" styl

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 31.08.2021

Slovíčko "lagom" patří nejen mezi známé, ale i velmi oblíbené a často krát skloňovaná slova na území Skandinávie. Jde o styl bydlení, který není vtíravý, ale ani hrubý, není pestrý, ale ani jednotvárný, není přeplněný, ale ani prázdný, skandinávský styl bydlení je prostě "tak akorát".

Stále větší oblibě tohoto stylu ze severu propadá i populace střední Evropy, nevyjímaje české populace. Není se čemu divit, tento styl bydlení má něco do sebe. Hlavními důvody, proč se rozhodneme právě pro tento styl je krása v jednoduchosti a půvab v praktičnosti.

undefined

Jednoduchost je základ

V interiéru převládají jednoduché, nevtíravé barvy na stěnách či nábytku. Barevná škála stylu lagom není široká. Charakteristické jsou různé odstíny šedé s nádechem bílé, jemné modré, zelené či hnědé. I přes menší barevnosti si tento styl zachovává útulnost a hřejivý pocit domova, a to díky tomu, že již zmíněná šedá barva, je prezentována v jemných pastelových odstínech jako jsou např. odstíny H495 Tuft, X487 Plaster, G500 Bungalow, K498 Haven či K499 Granite. Na stěny doporučujeme nanést barvu Optiva Ceramic 3 Super Matt, jejíž hluboký matný efekt ještě více podtrhne jemné tóny Skandinávie.

V případě, že by Vám v prostoru chybělo pár tmavších prvků, můžete to změnit nábytkem, který natřete barvou Feelings Furniture Paint a použijete odstín S500 Surf nebo odstín L487 Mole (doporučujeme před samotnou barvou nanést akrylátový základ Feelings Furniture Primer).

undefined

Pokud preferujete nábytek v bílé nebo v odstínech tzv. zašedlé bílé, použijte odstín V503 Winter a na jednu ze stěn lze nanést tmavší šedý odstín, který upozorní na bledé tóny v interiéru a bílý nábytek se bude o to víc vyjímat. Takže, akcenty tmavých tónů neuškodí, jen je musí být tak akorát.

Praktičnost je obohacení

Pokud je jednoduchost základ pro lagom styl, jeho obohacením je praktičnost. Skandinávci si potrpí na praktické věci. Důležitý je prostor na život, zde nepraktické, a hlavně nevkusné dekorace, které jen překážejí v pohybu, jdou stranou. V tomto stylu absentují oblíbené dekorační předměty našich babiček, jakými jsou ozdobné sošky a vitríny. Při lagom stylu stačí zapálit svíčku a útulnou zónu klidu nádherně dotvoří hořící plamen.

Praktičnost můžeme připsat i barvám na stěnách a nábytku. Na jedné straně se výše uváděné odstíny snadno ladí a nádherně doplňují. Na druhé straně již zmíněné barvy na stěny a nábytek jsou omyvatelné, takže při malé nehodě při vaření, nebo servírování pokrmů stačí znečištěný povrch rychle a jednoduše očistit.

TIP: Chcete vyzkoušet něco netradičního, nenápadné, ale zároveň i poutavé? Na už namalované stěny požadovaným odstínem, naneste válcem značky Anza glazuru Taika Stardust (na výběr máte dvě varianty – zlatá a stříbrná). Tato glazura vytvoří na stěně povrch hvězdného prachu, který bude jakousi třešničkou na "skandinávském dortu".

Všechny zmiňované odstíny najdete ve vzorníku Feel The Colour .

Prodejna
Poděbradská 1020/30
190 00 Praha 9
Copyright © 2022, xbarvy.cz