Hygge dělá lidi šťastnějšími | xBarvy

Hygge dělá lidi šťastnějšími

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 31.08.2021

Dánský styl bydlení není jen o nábytku a zařízení domácnosti, představuje jistý životní styl a pohled na svět. Za slovíčkem "hygge" se skrývá skromnost, jednoduchost, radost, pohodlí, spokojenost. Takže za hygge můžeme označit nejen styl bydlení, ale i každodenní maličkosti, které prožíváme, a které nám dělají radost jako například oblíbený šálek kávy, čtení knihy, či relaxování při hudbě. Hygge je prostě to, co dělá lidi šťastnějšími.

Hygge bydlení

K vytvoření domova ve stylu hygge je třeba dbát v první řadě na pohodlí. Zařizujte ho nábytkem, obarvěte jej do barev, které vám navozují příjemnou atmosféru a hlavně vytoužený klid. Klid, po kterém tak v dnešním uspěchaném světě všichni toužíme. Domov je pro nás symbolem harmonie, je to útočiště, kde můžeme načerpat síly do nového dne.

Hygge styl má dánské kořeny. A právě Dánové se inspirovali skandinávským stylem bydlení lagom, jehož přívlastkem je jednoduchost. Tuto jednoduchost Dánové již staletí aplikují nejen do zařízení interiéru a jeho designu, ale i do svého života jako takového. Pro obyvatele Dánska je hygge životní filozofie. Snaží se zachovat rovnováhu v životě i v zařizování bydlení, nepřehánějí to s výzdobou zbytečnými předměty, které mohou harmonii a pohodlí narušit.

Odstíny Hygge

Velkým současným hygge trendem jsou bílé tóny stěn, jakým je nádherný odstín J503 Ice Rose. Ti co preferují zašedlé bílé odstíny se zas přikloní k F487 Feather, nebo jemně šedému N500 Agate. V případě malování stěn doporučujeme do "hygge" odstínů natónovat oblíbenou barvu Optiva 3 Ceramic Super Matt, která má hluboce matný efekt, je vhodná i pro alergiky a je omyvatelná. Takže při malé nehodě vaši harmonii nenaruší ani znečištěná stěna, kterou jednoduše umyjete.

Mezi typické barvy tohoto šťastného stylu bydlení v podstatě patří všechny jemné, na pohled příjemné, odstíny přírodních materiálů, jakým je dřevo, kámen, keramika. Takže své místo si zde najdou nejen bílé a šedé odstíny, ale i hnědé odstíny jako např. X395 Playa, V466 Lama, S471 Etruscan. Nebojte se tyto odstíny kombinovat, bílá, šedá a hnědá se nádherně doplňují, působí harmonicky, nenarušují tok energie a posilují hygge filozofii.

Hygge nábytek

Nábytek je zejména z přírodních materiálů a to kámen, dřevo, bambus, vše v moderním provedení. Přirozená barva masivního dřeva v hygge stylu je to pravé ořechové. V případě, že vám to nevyhovuje, nebo je dřevo poškozené, můžete dřevěný povrch přemalovat barvou Feelings Furniture Paint hnědým, bílým, nebo tmavě šedým odstínem (N499 Basalt), který v bledém a světlem interiéru vytvoří nádherný kontrast.

Dřevěný nemusí být jen nábytek. Zkuste si jednu ze stěn ozvláštnit dřevem resp. dřevěným obkladem nebo otevřený prostor určený pro obývací pokoj s kuchyní částečně předělte dřevěnou stěnou. Nezapomeňte, že dřevo je třeba ošetřit lakem, aby vám dlouho vydrželo. Doporučujeme lak Kiva, který splňuje nejpřísnější emisní normy. Je k dispozici v různých stupních lesku, ale do hygge stylu se bude nejvíce hodit matný lak Kiva 10 nebo 30, který působí nevtíravě a přirozeně.

Hygge dekorace

Dekorace v hygge stylu jsou jemné a v malém množství. Hygge styl je hlavně o jednoduchosti, minimalismu a vzdušnosti, takže zde se přehnané a zbytečné dekorace opravdu nehodí a jsou nahrazeny květinami nebo v současnosti oblíbenými mechovými obrazy. Interiér je zařízení funkčními doplňky a potřebným nábytkem. Přijatelné jsou textilie z přírodních materiálů, vzorované, texturované a barevné polštáře, které zpestří interiér, kožešiny přehozené přes gauč, tlusté a teplé deky a přímo žádoucí jsou svíčky, svítidla či svítilny.

Možná máte pocit, že při absenci ozdobných dekorací a přírodních jemných barvách bude váš interiér smutný, nudný a tmavý, ale právě opak je pravdou. Vzdušný prostor, který není přeplněný a je laděný do bílé, jemné šedé či hnědé barvy dodává prostoru světlo, které podtrhnou zapálené svíčky, designově jednoduché, ale praktická svítidla a oheň v krbu. Jelikož Dánové během roku mají méně slunečního světla a tuhou zimu, snaží si to světlo a teplo vytvořit alespoň doma.

Hyggekrog

Představuje koutek, výklenek v prostoru, kde se můžete zachumlat do teplé deky, sednout si na měkkou matraci mezi jemné hebké polštáře, dát si šálek horkého kakaa, přečíst si knihu, nebo jen tak odpočívat a užívat si daný moment. Obvykle se tento koutek nachází u arkýřového okna v obývacím pokoji nebo v kuchyni, ale nemusí to být pravidlo.

TIP: Pokud byste chtěli ve svém útulném a harmonickém interiéru vytvořit něco výjimečného a přitom praktického, vytvořte si tabuli přímo na stěně. Stačí když na stěnu nanesete tabulovou barvu Liitu, na kterou si budete moci psát odkazy nebo kreslit. Tabulovou barvu Liitu můžete natónovat do jakéhokoli barevného odstínu. I vy se můžete na chvíli vrátit do dětských časů a kreslit si křídami. Křída se dobře zachytí na natíraném povrchu a následně jde snadno setřít.

Všechny zmiňované odstíny najdete ve vzorníku FEEL THE COLOUR. Barevné odstíny zobrazené na monitoru nebo displeji jsou pouze orientační a zkreslené. Pořiďte si tištěný vzorník v našem e-shopu.

Prodejna
Poděbradská 1020/30
190 00 Praha 9
Copyright © 2022, xbarvy.cz