Domalovali jste? Takto se postarejte o válečky a štětce | xBarvy

Domalovali jste? Takto se postarejte o válečky a štětce

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 10.01.2022

Pokud štětce a válečky po malování správně vyčistíte, můžete je znovu použít i o pár měsíců.

Nejdůležitější je nenechat zbytky barvy zaschnout a vyčistit nářadí ihned po použití. K odstranění přebytečné barvy ze štětce můžete papírové utěrky nebo noviny. Pokud se chystáte v malování pokračovat i druhý den, stačí, když váleček nebo štětec vložíte do pevně uzavřeného plastového sáčku.

Vodou ředitelné barvy

Při natírání vodou ředitelnými barvami doporučujeme k čištění nářadí použít vodu. Nářadí však nemyjte ihned pod tekoucí vodou. Nejprve nalijte vodu do nádoby, ponořte do ní štětec nebo váleček a nechte ji vsáknout. Po namočení, setřete z nářadí přebytečnou vodu a přejděte několikrát po papírové utěrce nebo novinách. Teprve poté nářadí opláchněte pod jemným proudem vody a přejížděním mezi prsty. Zacházejte s ním však opatrně, abyste vlákna ve štětci či válci nepoškodili a neuvolnili. Při dalším použití by jich mohlo hodně zůstat na stěnách.

Štětce nechte vyschnout tak, že je někam zavěsíte. Takto ochráníte vlákna před zdeformováním. Pokud je nemáte kam zavěsit, položte štětce volně na hadr. Stejně postupujte i u válců.

Rozpouštědlové barvy

Při malování barvami, které jsou ředitelné rozpouštědlem, doporučujeme k mytí nářadí použít ředidlo, které je uvedeno v technickém listu. Nástroje nemyjte pod tekoucí vodou. Nalijte ředidlo do vhodné nádoby, ponořte do ní štětec nebo váleček a nechte rozpouštědlo vsáknout do vláken. Potom z nářadí setřete přebytečné ředidlo a přejděte několikrát po papírové utěrce nebo novinách. Následně nechte nástroj vyschnout.

Skladování nářadí

Po uschnutí zabalte štětce do papírového ubrousku nebo novin. Potom je zavěste štětinami směrem dolů, případně je uložte do nádoby štětinami nahoru. Zajistěte však, aby se o sebe co nejméně opíraly. Takovýmto způsobem si dlouhodobě zachovají svůj tvar.

Prodejna
Poděbradská 1020/30
190 00 Praha 9
Copyright © 2022, xbarvy.cz